Obec Držková se může pochlubit zajímavou kolekcí pohlednic, které vznikaly v průběhu minulého století. Ačkoliv byl v minulosti život v Držkové těžký a obživa náročná, vznikaly i v chudé valašské dědině pohlednice zobrazující dominanty obce. Dodnes se ještě dají staré pohlednice z Držkové nalézt po blízkém, či vzdálené okolí a zřídka se objeví také na internetových sběratelských aukcích. Muzeum dřevěného porculánu v Držkové schraňuje ve svých sbírkách exempláře ze všech vydání různých "obrázkových kartiček", které kdy v Držkové vznikly.
Vůbec nejstarší pohlednici z Držkové se podařilo objevit teprve nedávno. V květnu v roku 2017 se objevila na internetové aukci pohlednice s textem "Pozdrav z Držtkove". Dosud zcela neznámá pohlednice obsahovala dva jedinečné obrázky - a to hájenku čp. 20, která sloužila pro držkovský revír (od r. 1920 byl tento úřad umístěn v nově vybudované roubené hájence na Májové) a fotografii školy. Právě na fotografii držkovské školy před přístavbou je zachycen také dřevěný kříž mezi tehdejšími lípami, který není na žádném jiném historickém snímku takhle detailně vyfotografován. Fotografie pořídil fotograf František Vodička z Příboru (natištěný nakladatelský údaj). Na rubu dochovaného exempláře pohlednice se nachází originální poštovní známka s císařem Františkem Josefem I. s poštovním razítkem Gross Lukow (Velký Lukov). Tato pohlednice byla napsána 7.5. 1910. První držkovská pohlednice mohla tedy vzniknout někdy kolem roku 1900.
Druhá dodnes zřejmě nejznámější historická pohlednice je opatřená textem "Pozdrav z Drštkové" a vznikla v Držkové někdy mezi lety 1924-1926. Pohlednici tvoří tři fotografie. Na horním snímku je zachycena opět budova školy (ještě před přístavbou v r. 1930) se žáky před vstupem u školy. Vpravo u plechové cedule s názvem Místní obec Držková stojí zleva řídící učitelka Františka Minaříková, hospodyně Emilie Minaříková a učitel Jan Ševčík. Spodní dva snímky zobrazují střed vesnice, na levém snímku je zachycen obecní hostinec (později hostinec u Výmolů) a část Macíkovy chalupy čp. 43. Na pravém obrázku je vyfotografován bývalý obecní hostinec čp. 129, v době pořízení snímku již v majetku rodiny Javoříkovy, kteří v budově provozovali obchod se zbožím smíšeným.
Další pohlednici "Držková" lze díky natištěnému údaji časově přesně zařadit. Vznikla v roce 1934 a fotografie na ni pořídil pan Selinger z Tlumačova. Dva ze čtyř snímků zobrazují budovu školy již po nákladné přístavbě. Zachyceny jsou ještě původní mohutné lípy, které byly pokáceny dne 16. prosince 1934 (podle obecní kroniky byly přes 30 metrů vysoké a staré přes 120 let). Na spodním levém snímku je vyobrazena nová kaple sv. Václava již s namalovaným obrazem Panny Marie Svatohostýnské nad vchodem. Na pravém spodním snímku je zachycena budova hostince na dolním konci obce (později Kolaříkův hostinec), včetně historické plechové cedule na budově označující obec, nebo dřevěného kůlu, ke kterému bývali uvazováni formanští koně. Jedná se o zřejmě nejkrásnější historickou fotografii této stavby vůbec. Exemplář této pohlednice, který uchovává držkovské muzeum, byl poslán již 29. července 1934. Jistý Láďa jej poslal jako pozdrav z nedělního výletu rodině Dusově do Hronova.
V pořadí čtvrtá pohlednice "Pozdrav z Držkové" zřejmě vznikla těsně před druhou světovou válkou, možná v prvních měsících války. Na rubové straně je vytištěno "Foto Sovička, Zlín - Nákladem J. Jakuba". Jedná se s největší pravděpodobností o tiskařskou chybu, protože pohlednici jistě nechal vyrobit podnikavý obchodník a autodopravce Eduard Jakuba (chladnokrevně popraven nacisty přímo v Držkové v lednu 1945), jehož rodinný dům a obchod v čp. 105 je vyobrazen na levé horní fotografii. Na dalším snímku je vyobrazena budova školy (již bez mohutných lip) a hostince, na dalším pak kaple sv. Václava. Na pravém dolním snímku je pak celkový pohled na obec pořízený ze Skal.
Po druhé světové válce po celá dvě desetiletí nové pohlednice vydávány nebyly. Teprve koncem 60. let se začaly pohlednice opět vytvářet. Vznikla řada pohlednic, jejíž pořadí vzniku lze určit jen stěží. Pohlednice bývaly tvořeny většinou jedním snímkem. Čím dál častěji pak vznikaly pohlednice společné s Kašavou a Vlčkovou, které zobrazovaly buď celkové pohledy na jednotlivé obce, nebo stavby budovatelské (Jednotu, kempink v Držkové nebo kolibu u rybníka ve Vlčkové). První barevné pohlednice vznikly někdy před rokem 1989.
První novodobá pohlednice "Valašská dědina Držková" vznikla kolem roku 2000 a kromě ústředního leteckého snímku zobrazovala budovu mateřské školy a obecního úřadu, rekreační chatky na kempinku, dřevěnou zvonici a kapli sv. Václava. Nově založené Muzeum dřevěného porculánu vydalo v roce 2011 dvě pohlednice - "Valašská dědina Držková" k výročí 620 let od první písemné zmínky obce a "Muzeum dřevěného porculánu Držková". Se zvyšující se poptávkou po pohlednicích ze strany turistů a jiných návštěvníků obce pak Obec Držková svým nákladem vydala v roce 2015 hned čtyři druhy pohlednic. A to "Valašská dědina Držková" s předními dominantami obce (mateřská škola a OÚ, zvonice, kaple, hájenka Májová, viklan Za Humny a hájenka U Brány), "Držková a tradice…" s fotografiemi z držkovských tradičních akcí (Živý betlém, tříkrálové koledování, končiny, vynášání Mařeny), "Kudy tudy Držkovou…" s fotografiemi turistických zajímavostí (Skaly, studánka, ovce, muzeum atd.) a pohlednice "80 let SDH Držková 1936-2016", která je tvořena historickou fotografií zakládajících členů držkovských dobrovolných hasičů.
Více informací zde.
Více informací zde.
Více informací zde.
Aktuální teplota a vlhkost vzduchu z meoteostanice v Držkové zde.
Více informací o akci zde.
Obec Držková je zapojena do projektu filmové obce, více informací zde.
Kliknutím spustíte nahrávku pamětníků o Držkové
Počet obyvatel
354
Rozloha
2085 ha
Nadm. výška
378 m. n. m.
První písemná
zmínka 1391