Zříceniny hradu Lukova se nacházejí v jihozápadní části Hostýnských vrchů, asi 2 km nad obcí Lukov. Po červené turistické značce je hrad z Držkové vzdálen 4,3 kilometru cesty. Původně královský hrad, jehož počátky sahají do první třetiny 13. století, se se svou rozlohou řadí k největším hradům na Moravě. K významným majitelům hradu kromě rodu Šternberků patří také slavný vojevůdce Albrecht z Valdštejna. Hrad se stal význačným bodem zvláště za třicetileté války, kdy jej obsadili Švédové, nebo byl útočištěm při valašských povstáních. Za posledních majitelů Seilernů hrad ztrácel postupně na významu, až byl na konci 18. století opuštěn úplně a stal se zdrojem levného stavebního materiálu. Do dnešních dnů se dochovalo torzo jádra paláce s klenutými podzemními prostory a velký pilířový most se vstupní branou. Hrad je opředen řadoupověstí, z nichž ta nejznámější je o zakopaném pokladu, nebo zazděné dívce. Celý komplex je zasazen do krásné přírody Hostýnských vrchů. Kolem hradu jsou k vidění skalní stěny zvané Králky, památný Valdštejnův dub či rybník Bezedník ukrytý v lesích pod hradem. O hrad pečuje spolek přátel hradu Lukova.
Původní zámek na Lešné si nechali postavit poslední majitelé lukovského panství a hradu Lukova Seilernové na počátku 19. století. Na místě původního zámku byl roku 1893 vybudován zámek nový moderní, který známe dnes. Spolu s novým zámkem se počal budovat rozsáhlý park se vzácnými dřevinami a oborou, který dodnes tvoří jedinečný architektonický a přírodní celek. První exotická zvířata zde našla domov již v roce 1829. Celý areál byl veřejnosti otevřen roku 1948, od kdy se těší velké oblibě. V dnešních moderních expozicích můžete navštívit všechny kontinenty s typickými zástupci fauny a flóry. Zlínská ZOO se se svými 220 druhy zvířat a plochou přes 48 hektarů řadí k největším a nejnavštěvovanějším ZOO v České republice.
Po Velehradě je Hostýn druhým nejznámějším poutním místem na Moravě. Jeho historie však sahá až do pravěku, kdy tu existovalo hradisko. Budování mariánského poutního místa bylo započato počátkem 18. století, ale dokončen byl chrám do dnešní podoby až v r. 1845. Od té doby míří na Hostýn zástupy turistů a věřících z celé republiky. Z nejslavnějších poutí, které se na Hostýně každoročně konají, vzpomeňme třeba pouť hasičskou, orelskou, lékařskou nebo muzikantkou. Asi 200 metrů pod chrámem vyvěrá pověstmi opředená svatá voda, která prý vyléčila nejednoho poutníka. Hostýnský komplex zahrnuje kromě baziliky Nanebevzetí Panny Marie i potní domy, křížovou cestu od Dušana Jurkoviče, větrnou elektrárnu a kamennou rozhlednu z roku 1897.
Hrad v Malenovicích se nachází asi jen 6 kilometrů od centra moderního funkcionalistického Zlína a 25 km cesty z Držkové. Byl založen v zřejmě v druhé polovice 14. století, což mimojiné dokazuje bohatou historii nejbližšího okolí Zlína. V průběhu staletí prošel hrad několika přestavbami, které z původního gotického středověkého hradu vytvořily renesanční sídlo zámeckého typu, později ještě barokně upravené. V současné době hrad spravuje Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, které má na hradě stálé expozice a také zde koná různé kulturní akce. Ze stálých výstav vzpomeňme HRADY JIHOVÝCHODNÍ MORAVY (mapující archeologické objevy ze 16 starobylých hradních sídel na jihovýchodní Moravě), ŠTERNBERKOVÉ V MALENOVICÍCH A POHOŘELICÍCH 1804-1945, ŘEMESLA VE STARÝCH MALENOVICÍCH nebo zoologickou expozici ZVÍŘATA NA ZEMI A ČLOVĚK. V budově bývalé hájenky v předhradí je umístěná unikátní stálá expozice DŘEVO, PROUTÍ, SLÁMA, jenž mapuje tradiční řemesla z okolí říčky Dřevnice. K vidění jsou zde četné exponáty pocházející z naší obce Držkové.
www.muzeum-zlin.cz/cs/objekty/hrad-malenovice
http://www.hrad-malenovice.cz/
Po 27 kilometrech cesty z Držkové hned za Holešovem narazíme v obci Rymice na ucelený areál památek lidového stavitelství východní Hané. Vesnická stavení rekonstruovaná v sedmdesátých letech představují způsob bydlení a hospodaření v této části Moravy v posledních dvou staletích. Při zajímavé devadesáti minutové prohlídce projdete doslova celou vesnicí, kde uvidíte původní stavby z nepálených cihel krytých slaměnými došky, kovárnu, mohutný dřevěný otáčející se mlýn německého typu a mnohé další. Ve zdejší zrekonstruované tvrzi jsou dále k vidění stálé expozice Z HISTORIE OBCE (od kamenné sekerky k železné radlici), OBRÁZKY Z DĚJIN RYMIC, CESTOU VĚTRU (o větrných mlýnech na Moravě a ve Slezsku) a BRÁZDOU ČASU (nahlédnutí do dějin venkovského lidu na Hané).
www.muzeum-km.cz/expozice.asp?expoziceid=3
Více informací zde.
Více informací zde.
Více informací zde.
Aktuální teplota a vlhkost vzduchu z meoteostanice v Držkové zde.
Více informací o akci zde.
Obec Držková je zapojena do projektu filmové obce, více informací zde.
Kliknutím spustíte nahrávku pamětníků o Držkové
Počet obyvatel
354
Rozloha
2085 ha
Nadm. výška
378 m. n. m.
První písemná
zmínka 1391